Ciekawie zaprojektowana rabata wiosenna jest najlepszym początkiem sezonu.
Zanim przystąpisz do projektowania, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami.
Po pierwsze, gdzie zostanie zlokalizowana rabata;
dobrze , żeby była widoczna z okien domu lub z przejścia; wiosną często pogoda nie sprzyja spacerom po ogrodzie. Dobrze jest wtedy widzieć kwitnące rośliny z okien salonu.
oraz czy pod drzewami iglastymi czy liściastymi:
jest ważna decyzja ze względu na warunki oświetlenia. Jeśli rabata będzie pod drzewami iglastymi oświetlenie znacznie mniej zmienią się w sezonie, iglaste zimozielone np. sosny, świerki czy jodły.
Inna jest sytuacja pod drzewami liściastymi. Bardzo dobre oświetlenie będzie do momentu pełnego rozwinięcia się liści, szczególnie wyraźna jest równica w oświetleniu przy drzewach dających mocny cień np. klonie pospolitym, dąb czy lipa. Pod brzozą z kolei są już miłe prześwity słońca.
Wiele krajowych gatunków bylin są określane geofitami, ponieważ swój cykl życiowy zamyka przed rozwojem liści u drzew. Trzeba pamiętać, że latem te miejsca będą puste. Te wolne miejsca można zapełnić elementami dekoracyjnymi np. ozdobnymi pojnikami dla małych ptaków. Jednocześnie jak rozwiną się liście drzew, pod nimi będzie mniej światła.
Następnie należy wybrać rośliny, które będą miały podobne wymagania glebowe i wilgotnościowe. To pomoże utrzymać rabatę w dobrej kondycji przez cały rok.
Świetnym uzupełnieniem rabaty wiosennej są rośliny zimozielone. Na ich tle są dobrze widoczne kwiaty w marcu czy kwietniu, kiedy krzewy sezonowe są pozbawione jeszcze liści.
Doskonale się sprawdzają mahonie, bukszpany czy trzmieliny z liściastych krzewów. W przypadku trzmielin należy zachować ostrożność w stosunku do odmian o pstrych liściach. Mogą zdominować drobne kwiaty bylin wiosennych lub mogą być kwiaty niewidoczne np. białe przebiśniegi i biało pstra odmiana trzmieliny.
Kolejne zagadnienie to układ kolorystyczny. Można zdecydować na jednokolorową kompozycje lub na kombinację kontrastujących barw.
Poza cebulowymi kwiatami wiosennymi, które sadzimy poprzedniej jesieni, obecnie możemy wykorzystać inne byliny, które będą się pojawiać w handlu.
Najwcześniej zakwitną ciemierniki(luty – kwiecień).
Potem(od marca/kwietnia) kwiaty pokażą fiołek leśny, rannik zimowy, przylaszczka, barwinek, bergenia, pierwiosnek, ubiorek czy sasanka, gęsiówka, skalnica.
Rośliny te nie osiągają dużych rozmiarów (15-20cm), choć bergenia czy ciemiernik potrafi dorosnąć do 35 cm wysokości.
Dobrze jest zwrócić uwagę na kształt i wielkość roślin, aby stworzyć harmonijny układ. Przemyślana i umiejętnie zaprojektowana rabata pozwala nastopniowe jej wypełnienie zakupionymi roślinami.
Ciekawie zaprojektowana rabata wiosenna sprawi, że będzie ogród będzie piękny i przyjemny dla oka. Będzie to doskonały początek sezonu, który będzie cieszył zarówno gospodarzy jak i gości, którzy odwiedzą ogród.