Światło jest niezbędne do życia roślin, bez niego nie mogą ani rosnąć ,ani kwitnąć. Energia światła umożliwia zachodzenie procesu fotosyntezy.
Jak uczymy się w szkole: fotosynteza to proces wytwarzania związków organicznych z materii nieorganicznej w komórkach zawierających chlorofil przy udziale światła.
Rośliny w naszych domach pochodzą z całego świata, różnych miejsc: np. z błotnistych miejsc Afryki jest papirus, sagowiec z lasów Japonii i mają różne zapotrzebowanie na oświetlenie.
Małe potrzeby mają np. aspidistra, skrzydłokwiat, sansewiera, monstera, filodendron, czy cissus. Wystarcza im 500-750 luksów.
Średnie wymagania charakteryzują np. bluszcz, nefrolepis, zamiokaktus, zielistka, monstera, scindapsus czyli potrzebują ok750-1500 luksów.
Zaś gatunki światłolubne wymagają co najmniej 1500 luksów. Asą to np. aloes, dracena wonna, kordyliny, grubosz trzykrotka, kroton, echmea.
Luksy to jednostka miary natężenia światła.
Rośliny naturalnie żyją w różnych warunkach świetlnych. Przystosowanie się do nich wymogło zmiany w budowie i wyglądzie roślin.
Gładkie liście, kruche soczyste pędy wskazują na roślinę, która potrzebuje miejsca zacienionego, mocne słońce może poparzyć liście.
Rośliny przystosowane do mocnego słońca mają twarde liście, skórzaste np. palmy lub pokryte kutnerem i zredukowane liście jak wiele kaktusów.
W pomieszczeniach oświetlenie zależy od ustawienia okien ( na którą stronę świata są ustawione), od ich wielkości, czy nie przesłaniają drzewa inne budynki.
Najlepsze oświetlenie jest w oknie, przez które wpada światło. A i jego ilość jest zależna od pory roku. W głębi pokoju ilość światła drastycznie spada; w połowie pokoje jest ok 50-25%, a kąty są najciemniejsze (poniżej 5%).
Najlepiej oświetlone są pomieszczenia z oknami południowymi. Lecz mocne południowe słońce jest nie do zniesienia nawet dla kaktusów. Nagrzane szyby mogą spowodować poparzenia liści. Pomieszczenia z taka ekspozycja wymagają zacieniania, czasowego, nie przez cały dzień.
W pomieszczeniu z północnymi oknami panuje tzw. jasny cień. Świetne miejsce dla roślin cieniolubnych, pochodzących z tropikalnych lasów deszczowych. Jeżeli okna zacieniają korony drzew czy wysokie budynki może być konieczność doświetlania roślin, żeby dostęp do światła podnieść powyżej niezbędnego minimum.
W pomieszczeniu z oknami od strony wschodniej jest łagodne poranne nasłonecznienie, które sprzyja wzrostowi roślin. Wystawa dobra dla wszystkich roślin preferujących miejsca półzacienione.
Pomieszczenia z oknami wychodzącymi na zachód zapewniają dość korzystne warunki roślinom ciepłolubnym (długie, zachodzące słońce daje dużo światła i ciepła).
Mam pokój z wystawąpołudniowo-zachodnią. Ale przed mocnym południowym słońcemchroni świerk. Do okna docierają jedynie długie zachodniepromienie słoneczne. Na oknie zamontowana żaluzja.
zaś opuszczona żaluzja chroni parapetowe trzykrotki.
Kwiatkowa dżungla jest przy ścianie wschodniej – tutaj dociera najwięcej światła. Rośnie syngonium, maranta, kliwia.
Jednym słowem, postrzeganie potrzeb życiowych roślin i ustawianie zgodnie z nimi pomoże w utrzymaniu roślin w dobrej kondycji. Przy wyborze miejsca dla rośliny nie możemy kierować się jedynie estetyką. Trzeba zawsze względniać, że to żywy organizm, który rośnie i się rozwija. Jeśli zapewnimy roślinom odpowiednie warunki będą zdrowo rosły i kwitły w naszym domu.