Blog

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Rośliny domowe - nawożenie

April 5, 2024

Rośliny pokojowe są całkowicie zależne od naszych działań, zadowalają się warunkami, które im zapewniamy.

Warunki temperaturowe, oświetlenie, wilgotności gleby i powietrza, skład podłoża glebowego, obecność elementów odżywczych powinny być  maksymalnie zbliżone do ich środowiska naturalnego. Wówczas najlepiej się rozwijają.

Pamiętajmy, też że żaden z wymienionych czynników nie oddziałuje pojedynczo, ale jedynie wszystkie łącznie.

Ważne jest w jakim podłożu rośliny rosną i jak i czym je nawozimy.

Od lat do hodowli roślin dekoracyjnych stosowane  są mieszanki na bazie torfu. Są one pulchne i zawierają wystarczającą ilość substancji odżywczych potrzebnych roślinom.

Istnieją również  mieszanki przeznaczone dla roślin mających specyficzne wymagania wobec składu gleby: mieszanka dla kaktusów zawiera więcej piasku, gleba dla storczyków jest bardziej lekka, azalie –mieszanka ze zwiększoną kwasowością.

Właściwy wybór podłoża dla rośliny ma ogromne znaczenie. Od poziomu kwasowości gleby zależy zdolność rośliny do przyswajania substancji odżywczych. Znakomita większość roślin najlepiej pobiera składniki pokarmowe, kiedy podłoże jest niezbyt kwaśne albo neutralne. Jeśli zmienimy odczyn gleby np. przez podlewanie wodą z dużą zawartością wapnia, to mimo dobrej zawartości składników pokarmowych w glebie, roślina będzie miała oznaki niedoboru substancji odżywczych.

Im więcej wapnia zawiera woda do podlewania, tym szybciej obniża się poziom kwasowości gleby,  rośliny zaczynają żółknąć (niedobór azotu) albo rozwija się u nich chloroza (niedobór żelaza).Szczególnie należy zwracać uwagę na rośliny, które preferują kwaśne podłoże jak azalia, kamelia czy katleja.

Substancje odżywcze podzielona na makro i mikroelementy.

Makroelementy są najbardziej potrzebne roślinom.

Azot jest niezbędny do wzrostu a także do wykształcania komórek zielonych liścia – chlorofilu.

Fosfor wpływa na wzrost korzeni, pędów i pączków. Potrzebny jest również do wybarwienia kwiatów, dojrzewania owoców i nasion.

Potas jest niezbędny do zachowania bilansu wodnego rośliny i ułatwia roślinie przetrwanie niekorzystnych warunków.

Do mikroelementów zalicza się: bor, żelazo, miedź, mangan, molibden i cynk.

U roślin są widoczne sygnały świadczące o niedoborze lub nadmiarze substancji mineralnych.

Przy niedoborze azotu rośliny wolniej rosną, tworzą mało nowych pędów. Liście bledną i stają się jasnozielone. W pierwszej kolejności dotyka to starszych liści, które przedwcześnie opadają.

Niedobór fosforu powoduje blade wybarwienie kwiatów i ich słabe wykształcenie. Dolne liście, stare liście nabierają zgniłozielonego koloru, pojawiają si e na nich odcienie od niebieskiego do czerwonego i fioletowego. Młode liście pozostają niedorozwinięte.

Przy niedoborze potasu roślina więdnie, zwłaszcza w ciepłe i słoneczne dni. Pozostaje słabo rozwinięta, liście często bledną na brzegach i opadają.

Zapotrzebowanie na substancje odżywcze jest znacznie większe w okresie wzrostu. Od marca do września większość roślin wymaga nawożenie, w początkowej fazie co tydzień, w czasie upałów zmniejszamy częstotliwość nawożenie np. co 10 dni. Kończymy nawożenie we wrześniu.

Zimą bezpieczniej jest przerwać nawożenie, wówczas jest  znacznie mniej słońca i rośliny zwalniają asymilację. Nie potrzebują już nawożenia.

Nie należy również nawozić roślin, kiedy podłoże jest przesuszone.

Przy właściwej wilgotności podłoża rośliny najlepiej pobierają składniki pokarmowe.

Dobrze jest ułożyć na dnie doniczki warstwę drenażu np. z keramzytu. Zapewnimy wówczas możliwość odpływu nadmiaru wody, co zapewni korzeniom dopływ tlenu i ustrzeże  przed gniciem.

Z kolei dodanie do ziemie hydrożelu ułatwia utrzymanie wilgoci w podłożu. Podobne do cukru kryształki wchłaniają i magazynują duże ilości wody, którą potem korzenie pobierają w miarę potrzeby.

Najwygodniejsze są nawozy płynne, dolewane do wody. Musimy zapoznać się z instrukcją ich stosowania i dokładnie tak wykonać. Wtedy nie zaszkodzimy.

Oczywiście stosujemy nawozy dedykowane określonym grupom roślin.

Trzeba pamiętać, że rośliny rosną w doniczkach czyli korzenie pobierają pokarm z ograniczonej przestrzeni. Łatwo możemy przenawozić. Wówczas rośliny zamierają, ponieważ nie mogą pobierać wody w wyniku „przesolenie” podłoża.

Rośliny przesadzane do „świeżego” podłoża nie należy dodatkowo nawozić. Produkowane podłoża są już z nawozem.

Rośliny prawidłowe nawożone odwdzięcza się pięknym kolorem liści i długim kwitnieniem.

źródła:

Margot Shubert, Rob Herwig - Mieszkamy wśród kwiatów

T.P.Kniaziewa, D.W.Kniaziewa - Milion kwiatów dla piękna naszego domu

Artykuły