Blog

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Róże w ogrodzie

April 24, 2024

Dlaczego by nie róże…

Powszechna opinia mówi, że róże są trudne w uprawie i często chorują.

Owszem mają swoje wymagania. Jeśli zapewnimy im właściwe warunki, rosną jak każde krzew.

Zacznijmy od początku:

Róże do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują miejsca słonecznego, gleby żyznej , nie kwaśnej. Pamiętajmy, że sadzimy wieloletnie krzewy, które korzeniami sięgają głęboko.

Usuwamy chwasty, uzupełniamy dobrą ziemią, przekopując ją z ziemią w naszym ogrodzie. Zawsze przy sadzeniu obficie podlewamy.

Do obfitego kwitnienia róże, jak większość roślin, potrzebuje miejsca nasłonecznionego. Róże będą wegetowały pod drzewami; za małe nasłonecznienie, konkurencja o składniki pokarmowe w glebie, a jeśli są to drzewa iglaste gleba jest zakwaszona.

Ale na skraju zadrzewień, szczególnie od strony południowej i zachodniej już może być to miejsce do posadzenia róż, szczególnie dzikich róż. Mają one znacznie mniejsze wymagania, całkiem dobrze radzą sobie na słabszych glebach, są długowieczne i odporne na choroby.

Pojawia się coraz więcej odmian tzw. róż okrywowych. To grupa pomyślana jako krzewy do nasadzeń w mieście. Wytrzymuje warunki miejskie czyli bardzo przeciętne gleby, słabe nawodnienie i wysokie temperatury. Ale żeby kwitła przez cały sezon wymaga dobrego nasłonecznienia.

Na klasycznych rabatach sadzone są róże wielkokwiatowe i rabatowe.

Róża wielkokwiatowa rośnie wyżej i ma pojedynczy kwiat na gałązce.

Róża rabatowa/ wielokwiatowa najczęściej jest niższa i na pędzie pojawia się wiele kwiatów.

Róże pnące są jedynie z nazwy, należy je podwiązywać. Nie mają jak winobluszcz wąsów czepnych.

Róże parkowe to duże krzewy, które potrzebują przestrzeni do rozwoju.

To bardzo  ogólne wytłumaczenie czym się różnią poszczególne grupy, żeby łatwiej sobie wyobrazić co i gdzie możemy posadzić w ogrodzie.

Kolejne zagadnie: czy sadzić róże z roślinami towarzyszącymi czy samodzielnie. To jest już pomysł i gust.

Pamiętajmy jednak, że rośliny towarzyszące nie mogą zdominować róż. Nie chodzi jedynie o estetykę , ale przede wszystkim o stan zdrowotny róż. Żeby zminimalizować choroby  róż, należy zapewnić na rabacie przewiew.

O jedno nie musimy się martwić wybierając róże do naszego ogrodu, o gamę kolorystyczną. Róże mają kwiaty od białego przez żółty i praktycznie wszystkie odmiany różowego i czerwonego. Fakt, nie ma róży niebieskiej.

Możemy mieć rabatę różaną, gdzie będę róże we wszystkich kolorach. Ładniej prezentują się wówczas róże o podobnej wysokości i typie.

Ale możemy przyjąć inne założenie: najważniejszy dla nas jest kolor. Sadzimy np. róże żółte: rabatowe czy wielkokwiatowe i pnące. Możemy złagodzić kolor dodając biało kwitnące byliny lub małe krzewy (pamiętajmy o odstępach przy sadzeniu) albo podbić kolor sadzą rośliny okwiatach fioletowych czy bordowych. Wszystko to nasze upodobania i pomysły.

Odcieniami każdej barwy możemy się bawić do woli, żeby uzyskać harmonijny efekt kolorystyczny.

klasyczne zestawienie: róże i szałwie

Dobierając rośliny kolorystycznie nie możemy zapominać o ich wymaganiach glebowych i nasłonecznienia. Błędem jest sadzenia roślin kwasolubnych na jednej rabacie z różami. Lepiej będą rosły te grupy roślin na oddzielnych rabatach. Nie sadźmy razem róży i azali.

Nie możemy zapomnieć o aromacie róż, wiele odmian ma intensywny i piękny zapach, co sprawia, że spędzanie czasu w pobliżu rabaty różanej staje się jeszcze bardziej przyjemne.

Liczę, że tych kilka słów o różach pomoże zdecydować się na założenia rabaty różanej. Jest to ogromna grupa roślin, która zawsze wzbogaci ogród.

Rabaty różane dodają do ogrodu odrobinę elegancji i koloru. Róże są roślinami bardzo uniwersalnymi, które można posadzić zarówno w ogromnym parkowym ogrodzie jak i maleńkim, przy tarasie. Kwitną przez większą część sezonu, co sprawia będziemy mieli coś pięknego do podziwiania w swoim ogrodzie.

Dlatego, jeśli chcesz cieszyć się niepowtarzalnym i eleganckim ogrodem warto jest się zdecydować na rabatę różaną.

Artykuły